Příběhy cizinců, kteří dělají Prahu pestřejší

Ze všech míst na světě se stala jejich novým domovem Česká republika. Podcastová série Salad bowl of Prague: Voices přináší příběhy čtyř  lidí, kteří se usadili v Praze a dělají z ní pestřejší a bohatší místo. Provozují vynikající restaurace, šijí výjimečné šaty nebo vyrábí lahodnou zmrzlinu. Jaké to je odejít do cizí země a uspět v ní? Potýkají se s jazykovou bariérou, xenofobií a steskem po domově? A co vlastně člověka dovede k tomu svůj domov opustit? Poslechněte si příběh Indonésanky Juanity, Tibeťana Sonama, Vietnamky Mimi, a balkánské rodinné trojice Biljany, Zlatka a Bojana.

Juanita

Juanita se v Česku narodila, její rodiče se nemohli vrátit do rodné Indonésie, protože jim hrozila poprava. Sama tam ale strávila několik let svého života. Nyní v Praze provozuje vyhlášené bistro a „společenský salón“ Javánka s unikátní nabídkou nejen indonéské kuchyně.

Sonam

Sonam prožil dětství a dospívání v buddhistickém klášteře, který proti vůli rodiny i duchovních opustil a usadil se v Česku, kde vaří tibetské jídlo v Café Tibet a je aktivistou v otázce práv rodného Tibetu.

MiMi

MiMi do Prahy přišla jako dospívající za svou mámou. Ve Vietnamu ji vychovával táta a babička, která ji naučila šít a popasovat se se životem. Protože jí u nás bylo oblečení velké, začala si šít vlastní. Spolužačkám se její věci líbily a tak šila i pro ně. Dnes provozuje vyhlášený módní butik v centru města.

Zlatko, Biljana a Bojan

Manželé Zlatko a Biljana a Biljanin bratr Bojan hledali jako mladí dobrodružství a přišli na doporučení kamaráda, kterého Praha okouzlila. Vyrábějí a prodávají jednu z nejlepších zmrzlin pod značkou Angelato na několika místech hlavního města a to třeba i ze zeleniny.

Bonus

Jak vznikal podcast Salad Bowl of Prague: Voices a kdo za vznikem stojí? Dozvíte se v bonusové epizodě. 


INTEGRA project has received funding from the European Union’s Asylum, Migration and Integration Fund under grant agreement № 776047

“The content of this website, including the podcast series, represents the views of the author only and is his/her sole responsibility. The European Commission does not accept any responsibility for use that may be made of the information it contains.“

Tato série podcastů byla vytvořena pod záštitou Integračního centra Praha v rámci mezinárodního projektu INTEGRA.

Více informací o projektu naleznete na tomto webu:  https://www.integra-eu.net/.
Pro více informací o Integračním centru Praha navštivte: https://icpraha.com/